Звіт про науково-дослідну роботу (CoLiTec). 2018.
«Тестування та впровадження програмно-математичного забезпечення вимірювань параметрів руху космічних апаратів і малих небесних тіл для завдань контролю космічного простору та навколоземної астрономії»
Об’єкт дослідження – програмно-математичне забезпечення (ПМЗ) CoLiTec для вимірювання положень та параметрів руху космічних апаратів і малих небесних тіл Сонячної системи; програмно-математичне забезпечення післясеансної обробки спостережень багатопозиційної фазової системи траєкторних вимірювань (БФСТВ) космічних апаратів.
Мета науково-технічного проекту – 1) вдосконалення, тестування та впровадження створеного українськими розробниками оригінального ПМЗ CoLiTec для вимірювання положень та параметрів руху космічних апаратів і малих небесних тіл Сонячної системи, які реєструються над територією України, в інтересах національної системи контролю космічного простору (СККП) та навколоземної астрономії; 2) тестування програмно-математичного забезпечення післясеансної обробки спостережень багато-позиційної фазової системи траєкторних вимірювань літальних апаратів.
Методи досліджень – теорія обробки зображень, обчислювальних методів, математичної статистики та обробки спостережних даних.
Вдосконалено обчислювальні методики та ПМЗ сегментації зображень та фотометрії небесних об’єктів на серії ПЗЗ кадрів, ПМЗ сервісу, обробки та зберігання ПЗЗ-кадрів та даних їх обробки, дослідження та тестування ПМЗ CoLiTec на телескопах астрономічних обсерваторій України.
Визначено доцільність використання ПМЗ CoLiTec в обсерваторіях України при обробці даних супутникових ПЗЗ-спостережень, астероїдних оглядів та фотометричних спостереженнях змінних зір. Тим самим буде зменшено залежність національної СККП та навколоземної астрономії України від імпортованого наукоміського програмного забезпечення. Перш за все, ПМЗ CoLiTec позбавляє залежності від російської програми Apex II у супутникових високоточних ПЗЗ-спостереженнях.
Створено прототип (експериментальний зразок) програмно-математичного забезпечення післясеансної обробки спостережень БФСТВ для траєкторних визначень КА (обраних GPS-супутників). Проведені тестові випробування прототипу ПМЗ з використанням реальних GPS-спостережень перманентних референцних станцій України – проведено моделювання обробки результатів спостережень обраних з поточного робочого сузір'я GPS-супутників (як контрольованих космічних апаратів) і оцінки їх поточних координат і складових вектора швидкості з одночасною оцінкою розбіжностей шкал часу рознесених в просторі приймачів інтерферометра БФСТВ. Отримані експериментальні результати цілком підтверджують правильність концепції побудови, функціонування БФСТВ, а також її працеспроможність.
Розроблені та впроваджені програмно-математичні забезпечення показали свою ефективність у застосуванні для завдань навколоземної астрономії та системи контролю космічного простору.